Skip to content

186 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block18
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-SD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
38%
Improvement Value:$114,500
62%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+0.2%
2024$4,637+1.1%
2023$4,585+0.0%
2022$4,583-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 19392, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1919