Skip to content

871 Hickory St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block400
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage924
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
58%
Improvement Value:$74,200
42%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+0.2%
2024$5,263+1.1%
2023$5,207+0.0%
2022$5,206-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 6174, Page 349Recorded7/9/2010

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 5026, Page 340Recorded3/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1924