Skip to content

434 Lawrence St. Unit 21Perth Amboy, NJ 08861

Built 1985

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Aug 22, 2001

Property Information

Block401
Lot1.01
QualifierC0021
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO 3RD
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage729
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
57%
Improvement Value:$53,500
43%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,726+12.7%
2024$3,306+1.1%
2023$3,271+0.0%
2022$3,270-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft729DeedBook 4955, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1985