Skip to content

865 Francis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block408
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB-1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,835
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$167,000
63%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+0.2%
2024$7,979+1.1%
2023$7,894+0.0%
2022$7,892-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957