Skip to content

552 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block261
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,876
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
38%
Improvement Value:$170,700
62%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,092+6.6%
2024$7,588+1.1%
2023$7,504+0.0%
2022$7,502-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959