Skip to content

234 Second St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2007

Property Information

Block42
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
42%
Improvement Value:$134,300
58%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+0.2%
2024$7,010+1.1%
2023$6,935+4.6%
2022$6,629-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

DeedBook 4705, Page 522Recorded10/26/1999

Property Built

Built

Year Built: 1890