Skip to content

224-226 Second St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block42
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2S2U,&1S OFF/WH
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
32%
Improvement Value:$230,200
68%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,381+3.9%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 6416, Page 34Recorded1/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5912, Page 710Recorded1/24/2008

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

DeedBook 5414, Page 312Recorded11/22/2004

Property Sale

SaleMulti
$129,900

From:

To:

DeedBook 4495, Page 457Recorded4/30/1998

Property Built

Built

Year Built: 1940