Skip to content

919 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2010

Property Information

Block431
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S5G 3APTS/WH
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,470
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
41%
Improvement Value:$192,100
59%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,172+3.9%
2024$9,795+1.1%
2023$9,691+0.0%
2022$9,687-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 4092, Page 883Recorded9/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1977