Skip to content

317 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block433
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
50%
Improvement Value:$81,100
50%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,924+0.2%
2024$4,914+1.1%
2023$4,862+0.0%
2022$4,860-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924