Skip to content

333-335 Summit Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 21, 1998

Property Information

Block434
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SAL1U &1SV1U G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage553
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
48%
Improvement Value:$106,100
52%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+0.2%
2024$6,145+1.1%
2023$6,080+0.0%
2022$6,078-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft553DeedBook 4515, Page 52Recorded7/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1924