Skip to content

366 Bruck Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block436
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
49%
Improvement Value:$96,000
51%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+0.2%
2024$5,667+1.1%
2023$5,606+0.0%
2022$5,605-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 4638, Page 294Recorded5/19/1999

Property Sale

SaleMulti
$65,000

From:

To:

DeedBook 4136, Page 322Recorded3/21/1994

Property Built

Built

Year Built: 1924