Skip to content

357 Summit Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block437
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-W-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
30%
Improvement Value:$200,400
70%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+0.2%
2024$8,636+18.3%
2023$7,299+0.0%
2022$7,296-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 18211, Page 572Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5079, Page 100Recorded8/9/2002

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 4861, Page 18Recorded1/2/2001

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

DeedBook 4116, Page 702Recorded12/27/1993

Property Built

Built

Year Built: 1924