Skip to content

350 Leon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block437
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,579
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
43%
Improvement Value:$128,300
57%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+0.2%
2024$6,814+1.1%
2023$6,741+0.0%
2022$6,739-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 6779, Page 695Recorded1/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924