Skip to content

233 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block43
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SF}4G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,827
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
39%
Improvement Value:$171,100
61%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+0.2%
2024$8,446+1.1%
2023$8,356+0.0%
2022$8,353-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 6935, Page 678Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5063, Page 105Recorded7/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1890