Skip to content

411 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block440
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage924
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
54%
Improvement Value:$77,700
46%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+5.4%
2024$4,805+1.1%
2023$4,752+0.0%
2022$4,750-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft924DeedBook 19232, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1924