Skip to content

409 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block440
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,328
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
43%
Improvement Value:$121,900
57%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+0.2%
2024$6,386+1.1%
2023$6,318+0.0%
2022$6,316-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 5162, Page 348Recorded4/3/2003

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 4170, Page 293Recorded8/2/1994

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

DeedBook 3877, Page 70Recorded9/21/1990

Property Built

Built

Year Built: 1924