Skip to content

407 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block440
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
47%
Improvement Value:$102,300
53%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+0.2%
2024$5,808+11.4%
2023$5,213+0.0%
2022$5,212-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6541, Page 568Recorded2/4/2014

Property Sale

Sale
$72,100

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6257, Page 668Recorded5/25/2011

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 5600, Page 48Recorded12/20/2005

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5183, Page 89Recorded5/24/2003

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 5085, Page 628Recorded8/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1924