Skip to content

396 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block440
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage946
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
57%
Improvement Value:$80,500
43%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,591+0.2%
2024$5,579+10.2%
2023$5,064+0.0%
2022$5,063-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft946DeedBook 19718, Page 1661

Property Built

Built

Year Built: 1924