Skip to content

377 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block441
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-A-R-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
37%
Improvement Value:$186,000
63%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+0.2%
2024$8,894+1.1%
2023$8,800+0.0%
2022$8,797-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 19149, Page 1624

Property Built

Built

Year Built: 1954