Skip to content

418 Leon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 20, 2005

Property Information

Block442
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-FIN G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,669
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$166,800
63%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+0.2%
2024$7,973+1.1%
2023$7,888+0.0%
2022$7,886-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 5569, Page 117Recorded10/19/2005

Property Sale

SaleMulti
$80,500

From:

To:

DeedBook 4563, Page 462Recorded10/30/1998

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3738, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1924