Skip to content

410 Leon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2006

Property Information

Block442
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SV2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
41%
Improvement Value:$142,600
59%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259+0.2%
2024$7,244+1.1%
2023$7,167+0.0%
2022$7,165-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$92,000

From:

To:

DeedBook 5200, Page 122Recorded7/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1924