Skip to content

922 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block446
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,668
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
33%
Improvement Value:$182,800
67%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+0.2%
2024$8,172+27.6%
2023$6,405+0.0%
2022$6,403-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 18936, Page 1799Recorded5/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965