Skip to content

954 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Dec 29, 1994

Property Information

Block447
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningR-50
Sq Footage3,780
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
26%
Improvement Value:$249,100
74%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,579+3.9%
2024$10,186+1.1%
2023$10,078+0.0%
2022$10,075-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

Sq Ft3,780DeedBook 4211, Page 787Recorded1/11/1995

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 3803, Page 891Recorded9/1/1989

Property Built

Built

Year Built: 1925