Skip to content

265 Smith St./287 Elm StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 26, 1994

Property Information

Block69
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2SB, 2RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,791
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
27%
Improvement Value:$333,200
73%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,328-0.0%
2024$14,332+1.0%
2023$14,195-0.3%
2022$14,232-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft3,791DeedBook 4132, Page 59Recorded3/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1890