Skip to content

430 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block448
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
46%
Improvement Value:$115,900
54%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+0.2%
2024$6,441+1.1%
2023$6,372+0.0%
2022$6,370-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5298, Page 499Recorded3/31/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924