Skip to content

966-970 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block448
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB, 6 APTS
Dwellings6
ZoningR-50
Sq Footage5,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
18%
Improvement Value:$495,200
82%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,573+2.0%
2024$18,205+3.6%
2023$17,576+0.0%
2022$17,570-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955