Skip to content

436 Inslee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block449
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
48%
Improvement Value:$93,600
52%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+0.2%
2024$5,420+1.1%
2023$5,362+0.0%
2022$5,360-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924