Skip to content

378 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1946

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 24, 2017

Property Information

Block450
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
51%
Improvement Value:$95,900
49%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+0.2%
2024$5,838+1.1%
2023$5,776+0.0%
2022$5,774-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6936, Page 171Recorded2/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1946