Skip to content

371 Inslee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 12, 2006

Property Information

Block450
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 1G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
31%
Improvement Value:$217,100
69%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+0.2%
2024$9,542+1.1%
2023$9,440+0.0%
2022$9,437-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 5704, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5297, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1924