Skip to content

391 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block451
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,372
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
36%
Improvement Value:$160,900
64%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+0.2%
2024$7,561+20.6%
2023$6,271+0.0%
2022$6,269-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

To:

DeedBook 19285, Page 1022

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 19163, Page 1581Recorded3/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1939