Skip to content

410 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block451
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,786
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
40%
Improvement Value:$136,600
60%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824+0.2%
2024$6,811+1.1%
2023$6,739+0.0%
2022$6,736-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 5286, Page 572Recorded3/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1974