Skip to content

301 Meredith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block334
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
39%
Improvement Value:$175,800
61%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+0.2%
2024$8,446+1.1%
2023$8,353+0.0%
2022$8,350-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5777, Page 577Recorded1/29/2007

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 4896, Page 689Recorded4/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1974