Skip to content

347 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block452
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
49%
Improvement Value:$101,700
51%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+0.2%
2024$6,013+1.1%
2023$5,949+0.0%
2022$5,947-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 4650, Page 776Recorded6/29/1999

Property Built

Built

Year Built: 1949