Skip to content

344 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block452
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG-2U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
30%
Improvement Value:$228,000
70%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+3.2%
2024$9,527+1.1%
2023$9,426+0.0%
2022$9,422+60.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 17464, Page 1Recorded4/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924