Skip to content

344 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2006

Property Information

Block453
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,596
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
37%
Improvement Value:$150,100
63%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+0.2%
2024$7,121+1.1%
2023$7,045+0.0%
2022$7,043-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924