Skip to content

353 Garretson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block453
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,045
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
50%
Improvement Value:$98,600
50%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+0.2%
2024$5,883+7.0%
2023$5,496+0.0%
2022$5,494-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 19069, Page 983

Property Sale

SaleMulti
$80,000

To:

DeedBook 4192, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1988