Skip to content

1037 State St.(Unit B01)Perth Amboy, NJ 08861

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block460
Lot55
QualifierB01
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCLASS
Dwellings---
ZoningS-3A
Sq Footage203
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$10,100
100%
Total Assessment$10,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$316+3.9%
2024$304+1.1%
2023$301+0.0%
2022$301-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0