Skip to content

1063 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Industrial

Last Sale Price
$179,500,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block460
Lot68

Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
83%
Improvement Value:$42,400
17%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+3.9%
2024$7,540+1.1%
2023$7,459+0.0%
2022$7,457-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500,000

From:

To:

DeedBook 6373, Page 8Recorded8/2/2012