Skip to content

221 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block47
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2.5S-W-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage3,284
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
36%
Improvement Value:$297,300
64%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,822+0.2%
2024$12,797+1.1%
2023$12,661+0.0%
2022$12,657-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,284DeedBook 5579, Page 631Recorded11/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1890