Skip to content

72 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block47
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SS}2G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage3,030
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
38%
Improvement Value:$262,200
62%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+0.2%
2024$12,791+1.1%
2023$12,655+0.0%
2022$12,651-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Recorded8/24/2004

Property Sale

Sale
$459,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 5373, Page 452

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3732, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1901