Skip to content

229 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block48
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF}4G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,317
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
49%
Improvement Value:$152,200
51%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 7010, Page 85Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 6800, Page 383Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$247,945

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 6585, Page 424Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919