Skip to content

36 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2.5S-V-CL
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,965
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
32%
Improvement Value:$309,900
68%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,730+0.2%
2024$13,703+1.1%
2023$13,557+0.0%
2022$13,553+145.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,965DeedBook 17996, Page 1293Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 17296, Page 1713Recorded9/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1909