Skip to content

36 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block55
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage3,484
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
31%
Improvement Value:$263,700
69%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585+0.2%
2024$11,562+1.1%
2023$11,439+22.0%
2022$9,375-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,484DeedBook 18338, Page 1651Recorded3/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1909