Skip to content

87 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block56
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1SB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,200
56%
Improvement Value:$162,700
44%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473-0.0%
2024$11,477+1.0%
2023$11,367-0.3%
2022$11,396-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 19712, Page 973

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 4783, Page 713

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 3995, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1925