Skip to content

76 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block56
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description5SB8G,48A 33889
Dwellings---
ZoningS-2B
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,200
14%
Improvement Value:$3,021,800
86%
Total Assessment$3,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,520+2.0%
2024$105,385+1.1%
2023$104,265+34.7%
2022$77,428-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,962,987

From:

To:

DeedBook 5893, Page 344Recorded11/20/2007

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000

To:

DeedBook 4883, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1930