Skip to content

89 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 18, 1997

Property Information

Block56
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1SBCB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage2,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,000
48%
Improvement Value:$246,100
52%
Total Assessment$470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,700-0.0%
2024$14,705+1.0%
2023$14,564-0.3%
2022$14,601-0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4457, Page 462

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Recorded11/18/1997

Property Sale

Sale
$80,024

From:

To:

DeedBook 4315, Page 700Recorded4/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1925