Skip to content

117 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2SV-5G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,600
30%
Improvement Value:$227,800
70%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+0.2%
2024$9,828+1.1%
2023$9,723+0.0%
2022$9,720-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 7023, Page 116Recorded8/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000

To:

DeedBook 4301, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1890