Skip to content

69 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2015

Property Information

Block1
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2SF}2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,753
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
53%
Improvement Value:$189,400
47%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,068+0.2%
2024$12,044+1.1%
2023$11,916+0.0%
2022$11,912-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890