Skip to content

48a Catalpa Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
May 4, 1995

Property Information

Block5
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2.5SS}1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
34%
Improvement Value:$145,200
66%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+0.2%
2024$6,275+1.1%
2023$6,208+0.0%
2022$6,206-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 3893, Page 192Recorded1/7/1991

Property Built

Built

Year Built: 1929