Skip to content

107 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block18
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
55%
Improvement Value:$75,100
45%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+0.2%
2024$5,037+1.1%
2023$4,984+0.0%
2022$4,982-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3721, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1909